Dom Kultury Zameczek zaprasza na wystawę ilustracji Antoniny Jasztal i Renaty Gancarskiej pt. „Urocze i niemoralne” która odbędzie się 6 czerwca o godz.18:00 w Galerii Art-Styl. Wstęp wolny
O artystkach
Antonina Jasztal
urodzona 25 listopada 1998 r. w Starachowicach, absolwentka studiów magisterskich na wydziale sztuki przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autorka prac plastycznych i projektowych pokazywanych podczas międzynarodowych wydarzeń artystycznych, m. in. USIPB United States International Poster Biennial 2023, Bienal del Cartel Bolivia BICeBé 2023 i Peru Bienal 2024.
Renata Gancarska
Urodzona w 1998 roku w Kielcach wychowana w Chęcinach. Absolwentka studiów magisterskich na wydziale sztuki przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Stypendystka Nagrody Rektora. W czasie studiów działała jako przewodnicząca Studenckiego Koła Ilustracji „FLOW” w ramach, którego brała udział wystawach grupowych. Na co dzień pracuje jako graficzka, ale jej największą pasją jest tworzenie ilustracji przy użyciu klasycznych technik. W swojej twórczości lubi poruszać tematy kontrowersyjne, ale nie stroni od tych prostych i przyjemnych. Od ostatnich paru miesięcy skupia się na ilustracji dziecięcej. Jej prace są regularnie publikowane instagramowym profilu gan_arty_ilustration.
O wystawie:
Baśnie Braci Grimm od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, doczekały się licznych interpretacji, bogatych opracowań ilustratorskich oraz adaptacji filmowych. Ich metafizyczny klimat, głęboka warstwa emocjonalna oraz niezwykła wyobraźnia autorów sprawiły, że teksty te nie tracą na aktualności i nadal inspirują kolejne pokolenia twórców.
Szukając inspiracji w tekstach Braci Grimm, Renata Gancarska i Antonina Jasztal podjęły się stworzenia własnych, oryginalnych interpretacji. Transformując znane baśnie przez pryzmat własnej wyobraźni, wypracowały unikalne propozycje ilustratorskie. Artystki sięgnęły do źródeł, doceniając surowość, brutalność i mroczność oryginalnych tekstów, które w wielu wersjach zostały złagodzone i dostosowane do współczesnego odbiorcy. Ich podejście pozwala na głębsze zrozumienie i docenienie pierwotnej siły baśni.
Warto zauważyć, że obie artystki zdecydowały się na pracę tradycyjnymi metodami rysunkowymi. W dobie cyfryzacji, korzystanie z technik warsztatowych nabiera szczególnego znaczenia, gdyż wymaga od twórców znajdowania rozwiązań na bieżąco, podczas procesu tworzenia. Tradycyjne metody, takie jak rysunek ołówkiem lub kredkami, nie pozwalają na poprawki, wymagają zdecydowania – podejmowania trafnych decyzji wypracowanych poprzez systematyczną pracę twórczą. Taka praca przekłada się na głębię i autentyczność końcowego efektu.
Antonina Jasztal wykorzystuje klasyczną technikę rysunkową – ołówek na papierze. Jej starannie przemyślane operowanie linią i walorem tworzy harmonijne, subtelne kompozycje, które wywołują delikatne, zmysłowe odczucia oraz nadają ilustracjom poetycki charakter. Rysunki są symboliczne, nastrojowe, skłaniają do refleksji i kontemplacji. Postacie, ukazane niczym ze snu czy surrealistycznej wizji, emanują tajemniczością i melancholią.
Artystka wprowadza do swoich ilustracji romantyczny, a zarazem niepokojący nastrój. Umiejętne ukazywanie gestów i spojrzeń tworzy subtelne relacje między bohaterami, budując intymność oraz głębię emocjonalną. Widz zostaje zaproszony do lirycznego świata pełnego ambiwalentnych uczuć – od delikatności po grozę. Jej prace, choć słodkie i eteryczne, nie tracą elementu niepokoju, co czyni je jeszcze bardziej intrygującymi. Oprócz ilustracji wykonanych techniką ołówka, artystka stworzyła także mniejsze, malarskie kompozycje, w których błękitne tła kontrastują z achromatycznym pierwszym planem. Użycie plamy walorowej wyłania baśniowe sceny o symbolicznym znaczeniu, pogłębiając ich tajemniczy charakter.
Prace Renaty Gancarskiej wyróżniają się zastosowaniem kontrastów barwnych. Autorka umiejętnie operuje nasyconymi, kontrastującymi kolorami, budując napięcie i dynamikę scen. Intensywność barw podkreśla emocje i dramatyzm. Linearność jej rysunku jest subtelna, a postacie – z wyolbrzymionymi cechami i karykaturalnym charakterem – podkreślają emocje i stany psychiczne bohaterów. Sugestywne gesty i groteskowa uroda postaci w szczególny sposób skupiają uwagę odbiorcy na postaciach, umożliwiając pełne odczuwanie ich emocji i identyfikację z nimi.
Artystka eksperymentuje z różnorodnymi technikami rysunkowymi, tworząc barwne, ekspresyjne kompozycje, które balansują na granicy rysunku i malarstwa. Jej prace są żywe, pełne dynamizmu i emocji, często niepokojące, co sprawia, że zapadają w pamięć. Skupiają się na ukazaniu ładunku emocjonalnego, Zawierają ruch i ekspresję, przez co wybrzmiewają w czasie rzeczywistym.
Obie artystki wypracowały własne, unikalne sposoby wypowiedzi, korzystając z form wyrazu najbardziej im odpowiadających. Ich interpretacje wykraczają daleko poza dziecięce wizje baśni, odzwierciedlając dojrzałość emocjonalną i artystyczną. Potrafią przekształcić subiektywne przeżycia i własną osobowość w pełne głębi obrazy, które angażują odbiorcę na wielu poziomach.
Wystawa stanowi okazję dla odbiorców do ponownego odkrycia twórczości Braci Grimm, która dla wielu stanowiła ważny element dzieciństwa. Skłania do refleksji nad tym, jak literatura kształtuje nasze postrzeganie świata oraz jak różnie możemy ją interpretować w zależności od etapu naszego życia.