Dom Kultury Zameczek zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Inspiracje Chełmońskim” autorstwa: Roberta Kędra, Marcina Michalskiego, Waldemara Szczepańskiego oraz Władysława Lecha Warmuzka, która odbędzie się 13 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp wolny
O projekcie.
„Inspiracje Chełmońskim” to kolejny duży projekt, a drugi tworzony pod szyldem
„Kuźnia Sztuki” przez fotografa – Roberta Kędrę. Swoim pomysłem stworzenia obrazów fotograficznych nawiązujących do malarstwa Józefa Chełmońskiego zainteresował znajomych pasjonatów fotografii. Wcześniejszy projekt pt. „Rysunki Artura Grottgera z cyklu 'Polonia’ w fotograficznej adaptacji” został przyjęty z wielkim zainteresowaniem, co skłoniło autora do podjęcia kolejnej ciekawej realizacji.
Robert Kędra, Marcin Michalski, Waldek Szczepański oraz Władysław Lech Warmuzek opracowali całościowy plan działania, który obejmował wybór dzieł do adaptacji, wyszukanie odpowiednich lokalizacji, stworzenie scenografii, organizację rekwizytów, umówienie aktorów i statystów oraz koordynację wszystkich działań w trakcie trwania sesji. Niebagatelny wpływ na efekt końcowy mieli też aktorzy zaangażowani w realizację, wcielając się w postaci z obrazów lub tworząc własne kreacje.
Do każdej realizacji powstały kadry dokumentujące tworzenie finalnych fotografii. Sesje zdjęciowe odbywały się w: Kielcach, Kadzielni, Nowym Folwarku, Niewachlowie, Cedzynie, Kamieniołomie Grabina, Dworku w Mostkach, Żeromszczyźnie, Suchedniowie, Występie i Miedzianej Górze.
Wystawa. „Inspiracje Chełmońskim” to zestaw dwunastu fotografii, które powstały na przełomie 2024/25 roku w miejscach najbardziej przypominających oryginalne plenery przedstawione na obrazach Józefa Chełmońskiego. Na zdjęciach zobaczyć można odtworzone i poddane współczesnej adaptacji sceny z obrazów: „Wieczór letni”, „Bociany”, „Babie lato”, „Kosynier”, „Owczarek”, „Podczas deszczu”, „Sielanka”, „Na folwarku”, „Jesień”, „Orka”, „Pędzący wóz z woźnicą Żydem”, „Zaloty”. Powstałe w projekcie fotografie są interpretacją malarskich dzieł Mistrza. Kluczowym założeniem projektu było zestawienie otoczenia żyjących współcześnie ludzi z postaciami lub elementami dawnymi, które znajdują się na obrazach Józefa Chełmońskiego.
Każdy z dwunastu obrazów został wnikliwie przeanalizowany i z dbałością o szczegóły stworzony na nowo. Większość scen została wiernie zrekonstruowana, lecz osadzona we współczesnym świecie pełnym pytań, sprzeczności, niepokoju, a czasem absurdu.