Instytucja Kultury Miasta Kielce

Ewa Wiśniewska – Zduniak wernisaż wystawy „AB OVO – Reinterpretacja” – Fotorelacja

21.03.24
, godz. 18.00

Ewa Wiśniewska – Zduniak – wystawa malarstwa mixmedia

„AB OVO – Reinterpretacja” to tytuł, który z założenia ma zainteresować i pobudzać wyobraźnię widza. Słowa łacińskie „ab ovo”, czyli „od jajka”, otwierają drzwi do symboliki genezy, czy też kreatywnego początku. W kontekście sztuki „AB OVO” może być interpretowane jako metafora samego procesu tworzenia, rozwoju i ewolucji dzieła artystycznego, zaczynając od początkowego pomysłu i rozwijając się poprzez kolejne etapy, aż do osiągnięcia doskonałości formy i treści.

Dodanie słowa „Reinterpretacja” sugeruje, że prezentowany projekt, to nie powtórzenia czy kopiowanie, lecz głębokie przemyślenia, transformacja i nowe spojrzenie na pierwotne tematy. To osobliwe odkrywanie nowych warstw znaczeń, zgłębianie artystycznego procesu i kontemplacji nad ewolucją dzieła sztuki. „Reinterpretacja” sugeruje także otwartość na różne reakcje widza, zachęcając go tym samym, do własnych refleksji i odkryć.

AB OVO – Reinterpretacja ” jest swoistym eksperymentem artystycznym. Pretekstem do jego powstania stał się cykl miniatur interpretujących wizerunki jaj Fabergé – XIX-wiecznych  jubilerskich  majstersztyków przygotowanych dla rodziny carskiej. Nieoczekiwanie dla artysty cykl znalazł się w relacji do sytuacji geopolitycznej związanej z Rosją. W tym kontekście „jajo” może nasuwać różnorodne choćby  negatywne asocjacje, np. „jajo węża” jest silną metaforą, często obecną w różnych kulturach i tradycjach. Może sugerować zagrożenie czy zło, zaś termin „reinterpretacja” w odniesieniu do tych odmiennych okoliczności jest próbą zrozumienia i wyrażenia artystycznego spojrzenia na aktualne wydarzenia, dodając im warstwę symbolizmu i znaczenia.

Artysta skupia się na pojęciu i procesie powiększania, a właściwie penetracji przestrzeni w głąb wymiarów, dotarcia do tych jeszcze niedostępnych. Poprzez powiększanie wybranych elementów z prezentowanego cyklu miniatur, autor przenika głęboko w struktury, odkrywając nowe aspekty i szczegóły, które są trudne do zauważenia w mniejszej skali. „Poszukiwania” w głąb obrazu mogą być metaforą dla szerszego procesu odkrywania i eksploracji, zarówno w sztuce, jak i życiu.

Projekt, którego początkiem był cykl miniatur, przechodzi transformację pod wpływem ekstremalnych powiększeń i rozwija się jako pełne i złożone dzieło sztuki.

Zarówno przesłanie jak i koncepcja „AB OVO – Reinterpretacja „, wydaje się  potwierdzać, że granice między dziedzinami wiedzy są płynne, a sztuka może być inspiracją do eksploracji wszechświata oraz wnętrza nas samych. Ponadto, sztuka może być źródłem nie tylko estetycznej przyjemności, ale także głębszych doznań związanych z emocjami i duchowym doświadczeniem, dlatego artysta zaprasza uczestników wystawy do zaangażowania się we wspólną interaktywną podróż przez różne warstwy znaczeń i doznań.

Dr Ewa Wiśniewska-Zduniak

Galeria
Nadchodzące wydarzenia

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług.
Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.

Skip to content