Instytucja Kultury Miasta Kielce

Koncert Zespołu Vanja Sky – Fotorelacja

15.03.24
, godz. 18.00

Koncert Zespołu Vanja Sky

Vanja Sky to chorwacka odpowiedź na Sheryl Crow i Norah Jones. Trudno o szybszy rozwój kariery artystycznej. Pięć lat po nauce gry na gitarze Vanja nagrała swój debiutancki album „Bad Penny” ze znanymi artystami międzynarodowej sceny bluesowej. Niedługo potem ukazała się kontynuacja „Woman Named Trouble”. Teraz nadszedł czas na wydanie jej nowego albumu „reborn” w wytwórni Kick The Flame i dystrybuowanego przez Broken Silence. Blues był pierwotnie pierwszą iskrą dla młodego cukiernika z Umagu na pięknym chorwackim wybrzeżu. Po wzięciu udziału w koncercie bohatera gitary Denisa Makina i jego zespołu „The Screaming Wheels” Vanja, która była ledwie pełnoletnia, miała obsesję na punkcie odnalezienia swojego prawdziwego powołania w korzeniach bluesa i rocka. Najpierw przeprowadziła się do Zagrzebia, aby głęboko wkroczyć w lokalną scenę muzyczną. Tam poznała Laurence’a Jonesa, kiedy grał koncert w Zagrzebiu. Niedługo potem Vanja założyła akustyczny duet z gitarzystą Eduardem „Jimmym” Matesiciem, jednym z najwybitniejszych chorwackich artystów. Razem koncertowali w całym kraju.

Vanja stała się odkryciem i nowicjuszką odnoszącą największe sukcesy na scenie i obecnie nie jest już poufną wskazówką. Do najważniejszych momentów jej błyskawicznej kariery należy ścisła współpraca z takimi znakomitościami jak Bernard Allison i Mike Zito; obaj pojawili się na jej debiutanckim albumie „Bad Penny”, nagranym w Bessie Blues Studios w Stantonville w stanie Tennessee pod okiem nagrodzonego Grammy producenta Jim Gaines Następny album „Woman Named Trouble” jest znacznie bardziej rockowy i od razu został wybrany przez ROCKS MAGAZIN wśród AC/DC, Deep Purple, Boba Dylana i Bruce’a Springsteena jako jedna z najlepszych płyt wydanych w 2020 roku!  W 2023 roku Vanja wydała swój nowy album „reborn”, na którym gościnnie są Gerry McAvoy (Rory Gallagher) i Ric Lee (Ten Years After). Na potrzeby albumu i wszystkich nadchodzących tras koncertowych Vanja połączył siły z bardzo znanym niemieckim gitarzystą Guenterem Haasem, który grał i koncertował na całym świecie z Schillerem, Gergorianem, Sarah Brightman, Udo Lindenbergiem, Cindy Lauper, Scotty Moore i wieloma innymi. Dzięki „reborn” Vanja wkroczyła w rockowe szene, nie tracąc swoich korzeni w bluesie. Album jest wyraźną ewolucją jej własnej osobowości muzycznej. Tytuł „reborn” oznacza nowy początek, odrodzenie, nowy początek. Na okładce albumu znajdują się dwa zdjęcia Vanji Sky, jedno z jej dzieciństwa i drugie, aktualne.

Vanja Sky często występuje przed tysiącami gości na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, takich jak Rother Blues Days, Vallemaggia Magic Blues Festival, Fehmarn Festival, Moulin Blues Festival, Megève Blues Festival, Cittanova Blues Festival, New Assen Blues Festival, Le Buis Festival i Festiwal Hołdowy Rory’ego Gallaghera. Vanja Sky to także jeden z najczęściej rezerwowanych zespołów na międzynarodowych festiwalach motocyklowych, takich jak Hell’s Week czy Canta’l Rock Festival we Francji. Absolutnie topowy akt, którego nie możesz przegapić!

Zapisy i informacje:

Dom Kultury Zameczek, Kielce, ul. Słowackiego 23, tel. 41 367 63 01

Galeria
Nadchodzące wydarzenia

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług.
Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.

Skip to content